Blog

Po co nam zęby?

Po co nam zęby?


Podstawową funkcją zębów wszystkich uzębionych kręgowców, jest oczywiście rozdrabnianie pokarmu. U sporej gromady ssaków zęby mają także inne, dodatkowe przeznaczenie. Są narzędziem służącym do zdobywania pożywienia, zabijania ofiar czy obrony przed innymi drapieżnikami, pozwalają chwytać i przenosić młode, a także iskać (usuwać pasożyty skórne). Jeśli chodzi o nasze „ludzkie” zęby to raczej nie stanowią one poważnego zagrożenia dla pozostałych przedstawicieli ziemskiej fauny i funkcja rozdrabniania pokarmu jest tutaj pierwszorzędna. Jednak zęby człowieka pełnią również inne, niezwykle ważne role w naszym życiu, o których tak mało się mówi.


Choć ilość naszych zębów (32) nie jest zbyt pokaźna w porównaniu z innymi ssakami (koń ma ich 40, pies – 42, waran - 60, a rekin nawet do 3000), to nasze uzębienie jest wyjątkowo funkcjonalne i zróżnicowane. Jesteśmy jak wiadomo gatunkiem wszystkożernym, dlatego poszczególne zęby rożnią się pod względem kształtu i budowy. Dla przypomnienia nasze uzębienie składa się z 4 grup:
    •    8 zębów siecznych w kształcie dłuta, dzięki którym odgryzamy kęsy jedzenia,
    •    4 kłów w kształcie stożka, służących do chwytania pokarmu i dzielenia go na mniejsze porcje,
    •    8 zębów przedtrzonowych, zaopatrzonych w dwa guzki na powierzchni żującej – rozgniatają i rozcierają pokarm,
    •    12 trzonowców (szóstka, siódemka i ósemka) – zęby trzonowe mają na powierzchni wiele guzków; miażdżą i rozcierają jedzenie.


Tak po krótce można opisać fundamentalną funkcję naszych zębów, z podziałem na poszczególne obszary, w których ma miejsce rozdrabnianie pokarmu. Dla przypomnienia warto wspomnieć, że rozdrobniony pokarm umożliwia prawidłowe trawienie, dzięki czemu zapobiega wzdęciom i pozostałym problemom żołądkowo-jelitowym. Zatem do czego jeszcze służą nasze zęby?


Zęby przednie (sieczne) to nasza społeczna wizytówka, a mówiąc konkretniej - uśmiech. Zęby te pomagają także w wyraźnej wymowie, a w przypadku osób zajmujących się na co dzień śpiewaniem, mają na to wpływ wszystkie grupy zębów. Kły, oprócz funkcji estetycznej, pomagają naprowadzić pokarm na właściwy tor w czasie przeżuwania. Zęby trzonowe i przedtrzonowe utrzymują wysokość zgryzu i zachowują ładny wyraz twarzy stanowiąc podparcie dla policzków. Co dzieje się w przypadku usunięcia zęba trzonowego? Pozostałe zęby przesuwają się, przechylają, obniża się także zgryz, przez co wyraz naszej twarzy dodaje nam lat. Cierpią na tym zęby przednie, stają się mocno obciążone, bowiem to na nie przechodzą siły działające w czasie gryzienia pokarmu. Szybko się ścierają, zaczynają pękać, czasem wypadają wypełnienia i licówki. W ciężkich przypadkach siekacze zaczynają się ruszać. Czasem towarzyszy temu procesowi ból mięśni żucia i stawów.


Każdy ząb jest ważny zarówno dla zdrowia całej jamy ustnej, jak i z punktu widzenia estetycznego. I chodzi tutaj nie tylko o estetykę naszego uśmiechu, ale również o wygląd całej twarzy. Zdarza się, że ekstrakcje zębów trzonowych pociągają  za sobą tak drastyczne zmiany w jamie ustnej, że nawet nowoczesna stomatologia nie daje gwarancji przywrócenia pięknego i zdrowego uśmiechu. Dlatego tak ważne jest posiadanie wszystkich zębów, tak długo, jak tylko jest to możliwe. W ich utrzymaniu nowoczesna stomatologia jest niezbędna. I tu dajemy gwarancję – z jej pomocą unikniemy ubytków w uzębieniu przez długie lata.


W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies