Blog

Ortodoncja XXI wieku

Ortodoncja XXI wieku


Leczenie przy pomocy nowoczesnych aparatów ortodontycznych to poprawa estetyki zębów i całej twarzy, funkcji oddychania, wymowy, żucia, połykania i ułatwianie higieny. W aspekcie przyszłości jest to również poprawa kondycji i żywotności zębów. Wyleczenie wad zgryzu zapobiega lub leczy problemy chrapania, bezdechów sennych, uczy prawidłowego typu oddychania co przekłada się na zapobieganie alergiom i nieżytom nosa, przerostom migdałków gardłowych, migrenom, itd.


Wczesne leczenie, na etapie wzrostu i dojrzewania daje najlepsze i najtrwalsze efekty – ryzyko nawrotów jest wtedy najmniejsze. W wieku 7-12 lat stosujemy aparaty ruchome (noszone w nocy i kilka godzin w ciągu dnia) i stałe – przyklejone na zęby na stałe, bez możliwości zdejmowania.Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Aparat ruchomy można zdjąć, wyczyścić normalnie zęby i nieco odpocząć od aparatu, przez kilka godzin w ciągu dnia. Czasem dodatkowo zalecane są odpowiednie ćwiczenia miofunkcyjne i twarda dieta.


Aparat ruchomy działa zazwyczaj tylko ortopedycznie, co w fazie uzębienia mieszanego (okres obecności zębów mlecznych i stałych) wpływa na rozwój kości całej twarzoczaszki. Działanie to polega na kontrolowanym, powolnym poszerzaniu szczęki, dzięki czemu tworzymy miejsce na wyrzynające się niebawem zęby stałe, które są większe od zębów mlecznych. Inne działanie ortopedyczne (ortognatyczne) to przemieszczanie dolnej szczęki względem górnej do przodu, do tyłu lub na boki, zapewniając optymalne zazębianie się zębów. Aparat ruchomy ma mniejsze możliwości ostatecznego pozycjonowania zębów.


Ortopedyczne (inaczej ortognatyczne) wysuwanie żuchwy do przodu i układanie w odpowiedniej pozycji języka w wadach z jej dotylnym ustawieniem prowadzi do wyleczenia: bezdechu sennego, chrapania, bólów głowy, pisków usznych i schorzeń SSŻ. W niektórych przypadkach klinicznych leczenie zgryzu otwartego może pomóc w zmniejszaniu objawów alergii czy astmy.


Aparaty stałe stosujemy u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Mają przewagę w swojej skuteczności w stosunku do ruchomych – nie można ich zdjąć i działają ze stałą, kontrolowaną siłą. Przyspiesza to leczenie. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność czyszczenia aparatu i zębów po każdym posiłku bardzo dokładnie. Aparaty ruchome stosujemy w wybranych wypadach, gdy założenie aparatu stałego jest niemożlwie.


Każdy pacjent z aparatem stałym w Naszym gabinecie jest szczegółowo instruowany jak skutecznie czyścić aparat i zęby, nie doprowadzając do zaniedbań. Dodatkowo każdy pacjent zaopatrzony w aparat stały powinien częściej (2 – 3 razy w roku) odwiedzać gabinet celem profesjonalnego usuwania kamienia, złogów i osadów nazębnych. W razie konieczności oferujemy od ręki zabieg regeneracji przyzębia i dziąseł przy pomocy VectorParo.


 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies