Blog

Od pierwszej wizyty do leczenia aparatem

Od pierwszej wizyty do leczenia aparatem


Pierwsza wizyta to konsultacja, poznanie pacjenta, podstawowe badanie i zakwalifikowanie do leczenia. Czasem przed założeniem aparatu konieczne jest profesjonalne oczyszczenie zębów z kamienia i osadów. Leczenie próchnicy, ubytków wymagane jest przed leczeniem ortodontycznym.


Leczenie ortodontyczne, jak każde leczenie wymaga zaplanowania. Przed założeniem aparatu lekarz dokładnie diagnozuje pacjenta – pobiera wyciski, wykonuje fotografie, RTG. Te dane posłużą do wykonania niezbędnych pomiarów, obliczeń i indywidualnego zaplanowania leczenia. Przed założeniem aparatu pacjent jest informowany o prognozowanym przebiegu i długości leczenia, korzyściach z leczenia, możliwych komplikacjach i kosztach. Uśredniając leczenie ortodontyczne trwa od 18 do 30 miesięcy. Jest to sprawa indywidualna dla każdego pacjenta.


Zazwyczaj tydzień po założeniu aparatu odbywa się wizyta kontrolna na której lekarz sprawdza stan aparatu, radzi jak utrzymywać i oczyszczać aparat, ewentualnie dokonuje niezbędnych korekt. Wizyty kontrolne są bardzo ważne – lekarz może wtedy nadzorować leczenie, wprowadzać stosowne regulacje i naprawy. Nieplanowane niezgłoszenie pacjenta na wizytę kontrolną może spowodować niekontrolowane, szkodliwe działanie aparatu.

Wizyty u ortodonty są bezbolesne. Zakładanie aparatu nie boli, ale trzeba wytrzymać w pozycji leżącej 30 – 60 minut bez ruchu. Wizyty kontrolne to zazwyczaj 5 – 20 minut. Po założeniu aparatu może wystąpić przez kilka dni uczucie dyskomfortu na nagryzanie, odrętwienie, mrowienie. U niewielkiej grupy pacjentów może wystąpić stały, niewielki ból i uczucie zmęczenia mięśni twarzy w pierwszych dniach leczenia. Można wtedy stosować przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe o przedłużonym działaniu.


W pierwszych dniach po założeniu aparat stały może działać drażniąco na błonę śluzową policzków – wtedy lekarz radzi pacjentowi jak przyklejać ochronny wosk ortodontyczny i przepisuje płukanki do jamy ustnej o działaniu łagodząco-regenerującym.

Adaptacja do aparatu stałego następuje po 2 – 3 tygodniach, mija wtedy uczucie zmęczenia, podrażnienie śluzówki i niepotrzebny jest już wosk ortodontyczny lub inne leki. Czasem w czasie leczenia trzeba nosić zalecone przez lekarza wyciągi – są to cienkie gumeczki międzyszczękowe zakładane na zamki w aparacie; pacjent jest szczegółowo instruowany przez lekarza jak zakładać i kiedy nosić wyciągi.


Leczenie ortodontyczne jest sprawne i bezproblemowe, jeśli pacjent jest zdecydowany współpracować i poważnie traktować zalecenia noszenia wyciągów lub prawidłowej higieny aparatu i zębów. Minimum 2x w roku jest konieczne profesjonalne oczyszczenie zębów i aparatu z kamienia, złogów i osadów. Prawidłowa higiena, dobre nawyki żywieniowe i obecność na wizytach kontrolnych prowadzi do wyleczenia praktycznie każdej wady zgryzu.


 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies