Pacjent leczony aparatem powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne co najmniej co 4 – 6 tygodni. Czasem wizyty kontrolne odbywają się częściej, co 1 lub 2 tygodnie. Nieobecność na wizytach kontrolnych może spowodować, że leczenie ulegnie spowolnieniu, mogą obluzować się elementy aparatu lub powstać ubytek w zębie.
Aparat ortodontyczny stały lub ruchomy może ulec uszkodzeniom mechanicznym lub rozregulowaniu, jak każde urządzenie mechaniczne. Aparat pracuje w środowisku jamy ustnej – to trudne warunki: ślina, duże obciążenia mechaniczne, zmienna temperatura, zmienne pH, mikrourazy. Uszkodzenia zdarzają się rzadko, ale jest to zależne od przypadku klinicznego.
W dzisiejszych czasach aparaty są wykonywane bardzo solidnie, jednocześnie będąc bezpiecznymi w użyciu. Działają tak naprawdę z bardzo niewielką siłą na zęby. Aparaty stałe są tak projektowane, aby można je było bezpiecznie odkleić od zębów – nie powodując urazu mechanicznego zęba i dziąsła. Z tego powodu zdarzają się niezamierzone odklejenie elementów aparatu, np. w czasie jedzenia, czyszczenia zębów, zgrzytania lub urazów. Za naprawę uszkodzeń aparatu pacjent musi zapłacić.
Na każdej wizycie kontrolnej lekarz dokładnie sprawdza elementy i działanie aparatu, dokonuje niezbędnych regulacji, bada stan zębów i dziąseł i radzi jak dbać o higienę. Co 2 – 3 miesiące odbywa się wymiana łuku w aparacie stałym. Jest to standardowa procedura, która jest bezbolesna dla pacjenta. Każda wizyta kontrolna jest płatna zgodnie z cennikiem na stronie.
Na wizycie kontrolnej aparatu ruchomego lekarz sprawdza stan aparatu i dokonuje korekt, które są konieczne dla prawidłowego wzrostu małego pacjenta. Czasem zdarzają się trudności z dyscypliną noszenia aparatu – lekarz zawsze stara się motywować pacjenta. Czasem istnieje możliwość założenia aparatu stałego u pacjenta, który nie toleruje aparatu ruchomego i dokończyć leczenie.